Idén nyáron 15 ország abszolút melegrekordja dőlt meg világszerte és nagy esély van arra, hogy 2024 lesz a legmelegebb év, túlszárnyalva az eddigi rekorder 2023-as évet. Ezen adatok tudatában, érzékelve a Magyarországot is sújtó nyári hőhullámokat, meglepőnek tűnhet, hogy vannak még olyanok, akik kételkednek a globális felmelegedésben. Pedig a kutatások szerint a tudósok 97%-a egyetért abban, az emberiség károsanyag-kibocsátása felelős a klímaváltozásért, tehát nem egy természetes folyamat zajlik jelenleg a bolygón. Ugyan a nyár csak most ért véget, ezért azt még nem látjuk, hogy a hőhullámok hogyan hatottak az emberek klímaváltozással kapcsolatos vélekedéseire, megnéztük a lehető legfrissebb kutatásokat, hogy vajon mennyire lehet jellemző még a klímaszkepticizmus és mivel győzhetőek meg leginkább az emberek a jelenleg zajló pusztító folyamat komolyságáról.
Amikor légszennyezettségről beszélünk, általában a városokra ködszerűen telepedő szmogra gondolunk. Azonban, a levegőminőség romlása egyáltalán nem csak a világ metropoliszaiban jelent égető problémát. A WHO 2022-es elemzése szerint a Föld lakosságának 99%-a él olyan régióban, ahol szennyezett a levegő, ezért aligha kerülhetjük el, hogy hatással legyenek szervezetünkre a légkörbe kerülő káros anyagok. Világszerte az országok fejlettségük és földrajzi fekvésük szempontjából is különböző mértékű szennyezésnek vannak kitéve. Amíg a fejlett országok levegőjének szennyezettsége az ipari forradalom idején tetőzött, majd az elmúlt évtizedek kormányzati beavatkozásai miatt csökkent, addig Afrika és Ázsia fejlődő országaiban jelenleg okoz óriási problémákat. Brit kutatók egy nagyszabású projekt keretében látványos ábrákkal szemléltették, hogyan változott a történelem során világszerte az egyik legveszélyesebb légszennyező tényezőnek tartott finomszemcsés anyagok koncentrációja a nagyvárosokban.
A BBC beszámolt arról, hogy Tongán összeültek a Csendes-óceáni Szigetek Fórumának vezetői. Hangsúlyos téma volt a klímaváltozás kérdése, a felszólalók egyetértettek abban, hogy a térség ártatlanul szenved mások tevékenysége miatt.
Az idei első hét hónap átlagában 25,6%-ra csökkent Magyarországon a fosszilis alapú áramtermelés aránya a tavalyi első héthavi 29,8%-ról, azaz egyre tisztább a magyar áramtermelés háttere. Ezzel továbbra is az uniós középmezőnybe tartozunk, mert legalább tíz ország megelőz minket. Az élmezőnybe ezúttal Portugália ugrott, amely így megelőzte a rivális Spanyolországot is a bőséges vízerőművi termelés, illetve a tovább bővülő nap- és szélerőművi kapacitások miatt. A magyar áramtermelési mix átalakulásáról is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
A klímakutatók számára sokáig az emberiség szén-dioxid kibocsátása jelentette a fő fókuszt, más gázokra jóval alacsonyabb figyelmet fordítottak. A metán is az elhanyagolt anyagok közé tartozik, pedig az elmúlt évek kutatásai egyre nyilvánvalóbbá teszik, hogy hatalmas szerepe van az időjárási viszonyok megváltozásában – írja a New Scientist.
A The Guardian és médiapartnerei által végzett vizsgálat rávilágított arra, hogy a fast fashionnel, fosszilis üzemanyaggal foglalkozó vállalatok és SUV-gyártók papírjai is jelen vannak az EU által fenntarthatónak minősített alapokban, befektetéseikből 18 milliárd dollár a világ 200 legnagyobb környezetszennyezőjéhez kerül - írta a The Guardian.
Ma jelenik meg az új otthonfelújítási program végleges pályázati felhívása. A támogatás minden bizonnyal leghamarabb kimerülő kerete a gázkazánok lecserélésére nyújtható összesen 20 milliárd forint támogatás lesz. Hogy milyen munkák elvégzésére lesz elég a támogatási keretösszeg, illetve mennyire van most elérhető szakember, arról a JóSzaki 224 kazánszereléssel foglalkozó szakembert kérdezett meg.
Az Európai Unió új törvényt fogadott el az olaj- és gázimportból származó metánkibocsátás 2030-tól kezdődő korlátozásáról. A jogszabály célja, hogy nyomást gyakoroljon a nemzetközi szállítókra, hogy csökkentsék a földgáz fő összetevőjének számító, erős üvegházhatású gáz szivárgását, amely a szén-dioxid után a második legjelentősebb éghajlatváltozást okozó anyag.
A Rockefeller-örökösök pénzt és energiát nem kímélve indítottak már több mint 30 pert az Egyesült Államokban a fosszilis tüzelőanyag-ipar, különösen az Exxon ellen, hogy rávegyék őket a klímavédelmi szempontok figyelembevételére, miközben a család saját történelmi összeköttetéseit is felhasználják e harcban - számolt be róla a Világgazdaság.
Rekordalacsony volt 2024 áprilisában az Európai Unióban a fosszilis tüzelőanyagokból származó villamosenergia-termelés, amely a teljes mixnek mindössze 23%-át tette ki. Ezt a csökkenést a szél- és napenergia részesedésének növekedése okozta, amely a valaha volt legnagyobb, 54%-os megújulóenergia-arányt eredményezte. A fosszilis energiatermelés csökkenése az energiaszektor kibocsátásának 22%-os csökkenéséhez vezetett az előző évhez képest – derül ki az Ember Climate összesítéséből.
A Saudi Aramco vezérigazgatója, Amin Nasser az S&P Global energiakonferencián hangsúlyozta, hogy az energetikai átállás kudarcot vallott, és felhívta a figyelmet arra, hogy a fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet növekedése miatt reális befektetési stratégiára van szükség, nem pedig az olaj és gáz kivonásáról történő fantáziálásra - közölte a Cnbc. .
Nemhogy csökkent a globális szén-dioxid-kibocsátás, ahogyan az a Párizsi Megállapodásban meghatározott globális éghajlati célok eléréséhez szükséges lenne, hanem új rekordot ért el, áll az IEA legfrissebb jelentésében. A szél- és napenergia, valamint az elektromos járművek globális elterjedése segített visszafogni a kibocsátás növekedését, de a kínai gazdaság újraindulása, az alacsony vízenergia-termeléssel rendelkező országokban a fosszilis tüzelőanyag-felhasználás növekedése és a légiközlekedés fellendülése összességében a kibocsátás emelkedéshez vezetett.
Az Európai Unió és Oroszország közötti kereskedelem 2023 utolsó negyedévében tovább csökkent, decemberben 6,69 milliárd eurót ért el, szemben a szeptemberi 6,87 milliárd euróval és a 2022. februári 28,80 milliárd euróval – írja az Euractiv.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig az 1990-es szinthez képest, hogy az Európai Unió 2050-re klímasemlegessé válhasson - közölte Kadri Simson energiaügyi biztos Strasbourgban kedden.
Németország 2023-ban a vártnál jobban csökkentette a függőségét a széntől, emiatt az ország szén-dioxid-kibocsátása 70 éves mélypontra zuhant – számolt be a berlini székhelyű Agora Energiewende agytröszt tanulmánya.
A világ egyik legnagyobb elektromosautó-gyártóját, a Teslát tulajdonló Elon Musk Rómában egy politikai találkozón felszólalva azt mondta, középtávon nem szabad démonizálni a kőolajat és a földgázt – írja a Reuters.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Elég váratlan változás.
Kétszer is megtörtént az eset, rövid időre.
Az OTP lehet a nap nyertese?
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.